Strona główna / Artykuły

Jak dbać o zęby dziecka? Jaka pasta do pierwszych ząbków?

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz konsultacji ?

Umów wizytę

Jak dbać o zęby dziecka? Jaka pasta do pierwszych ząbków?

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz konsultacji ?

O prawidłowej higienie jamy ustnej u dziecka, pierwszej wizycie u stomatologa, roli mleczaków i niestraszeniu dzieci dentystą rozmawiamy ze specjalistą stomatologii dziecięcej lek. dent. Katarzyną Szczypińską.


WIELU RODZICÓW JEST PRZEKONANYCH, ŻE DBANIE O ZĘBY ROZPOCZYNA SIĘ WRAZ Z POJAWIENIEM SIĘ U DZIECKA PIERWSZEGO MLECZAKA. SĄ W BŁĘDZIE?

Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci rozpoczyna się już w łonie matki. Prawidłowa dieta ciężarnej, higiena jamy ustnej przyszłej mamy i stan jej uzębienia wpływają na to, jak szybko jama ustna dziecka zostanie skolonizowana, czyli zamieszkana, przez bakterie powodujące próchnicę i jak odporne będą na nią zęby dziecka. Dlatego ważne są regularne wizyty stomatologiczne w ciąży, aby wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe i wyeliminować wszelkie ogniska infekcyjne w jamie ustnej.

DBANIE O JAMĘ USTNĄ DZIECKA POWINNO ROZPOCZĄĆ SIĘ ZARAZ PO NARODZINACH. JAK WYGLĄDA TAKA PIELĘGNACJA?
Polega ona na przecieraniu wałów dziąsłowych dziecka wilgotną gazą nasączoną delikatnym roztworem rumianku lub zwykłą wodą, aby oczyścić je z zalegającego mleka. Na rynku obecne są również gotowe naparstki z włókniny czy silikonowe, które służą do oczyszczania i masażu dziąseł niemowlęcia. Gdy pojawią się zęby, wprowadzamy szczotkowanie pastą z fluorem optymalnie trzy razy dziennie.

PIERWSZA WIZYTA U STOMATOLOGA POWINNA NASTĄPIĆ, ZANIM POJAWIĄ SIĘ MLECZAKI?
Tak. Zaleca się, aby pierwsza wizyta u stomatologa odbyła się między 6. a 12. miesiącem życia dziecka, co najczęściej pokrywa się z okresem wyrzynania pierwszych zębów mlecznych.

JAKIE SĄ PLUSY WIZYTY ADAPTACYJNEJ?

Plusów jest wiele, najważniejsze z nich to zapoznanie dziecka z gabinetem stomatologicznym, przygotowanie do ewentualnych przyszłych zabiegów stomatologicznych, ale także możliwość rozmowy z lekarzem dentystą i dobrania indywidualnego programu profilaktyki przeciwpróchnicowej u dziecka.

GDY PSUJĄ SIĘ ZĘBY MLECZNE, TO RACZEJ NIE TOWARZYSZY TEMU BÓL. TO JEDNAK NIE ZNACZY, ŻE NIE „HULA” JUŻ W NICH PRÓCHNICA.
Tak, ból pojawia się, gdy zmiany chorobowe są już bardzo zaawansowane i doprowadzają do stanów zapalnych miazgi zęba czy tkanek okołokorzeniowych. Dlatego ważne są regularne wizyty stomatologiczne, aby wykryć wczesne zmiany próchnicowe i zapobiegać ich postępowi.

JAKA JEST ROLA MLECZAKÓW I DLACZEGO WARTO O NIE DBAĆ?
Zęby mleczne są niezbędne do prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka z powodu ich roli w rozdrabnianiu pokarmu i odżywianiu młodego organizmu. Pozwalają także na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka dzięki prawidłowej komunikacji z dorosłymi i rówieśnikami. Rozwój mowy zależny jest od rozwoju zębów, jamy ustnej i struktur twarzoczaszki. Zęby mleczne, ich obecność i możliwość spełniania przez nie funkcji takich jak żucie, mowa, odgryzanie, połykanie wpływa na rozwój całej czaszki i umożliwia prawidłowe wzrastanie i wymianę uzębienia na stałe. Przedwczesna utrata zębów mlecznych z powodu próchnicy może doprowadzić do wad zgryzu.

JAK CZĘSTO KONTROLOWAĆ ZĘBY DZIECI U STOMATOLOGA?
Raz na pół roku, chyba że stomatolog zaleci częstsze wizyty.

JAK DBAĆ O ZĘBY DZIECKA, BY NIE DOPUŚCIĆ DO POJAWIENIA SIĘ PRÓCHNICY?

Prawidłowa higiena jamy ustnej i zbilansowana dieta są podstawą utrzymania zdrowia jamy ustnej. Zęby powinny być myte pastą z odpowiednią zawartością fluoru dostosowaną do wieku minimum dwa razy dziennie – po śniadaniu i po kolacji. Mycie powinno być przeprowadzane i nadzorowane przez rodziców do około ósmego roku życia dziecka. Dieta powinna ograniczać spożycie słodyczy i słodkich napojów, w tym wody smakowej, a opierać się na odpowiednio zbilansowanych produktach bogatych w błonnik, wapń i białko. Ważnym aspektem wspomnianym wcześniej są regularne wizyty u stomatologa i zalecona przez niego profilaktyka gabinetowa.

O CZYM JESZCZE POWINNI PAMIĘTAĆ RODZICE?
Ważne jest przygotowanie dziecka przed pierwszą wizytą. Staramy się unikać zwrotów: „pani nie będzie nic dzisiaj robiła”, „nie bój się” czy „to nie boli”. Pierwszy zwrot jest po prostu kłamstwem, bo do gabinetu przychodzi się właśnie po to, żeby chociaż zbadać, czyli obejrzeć jamę ustną. Jeśli najpierw obiecamy dziecku, że pani nic nie zrobi, a potem próbujemy je zmusić, żeby otworzyło buzię przed obcą osobą, to wizyta może nie skończyć się sukcesem. Dziecko można przygotować, opowiadając mu, że „pani będzie liczyć zęby” czy „zrobimy konkurs, kto szerzej otwiera buzię”. W rozmowie z dzieckiem unikamy także słowa „ból”, nawet w zaprzeczeniu, gdyż samo słowo wywołuje już reakcję obronną dziecka i może powodować stres. Rodzice w domu pod żadnym pozorem nie powinni straszyć dziecka dentystą, gdyż wizyta u stomatologa jest koniecznością, nie karą. Nie mogą też sami okazywać zdenerwowania przed swoją wizytą czy wizytą dziecka, gdyż łatwo te emocje przekazać.

W ODNIESIENIU DO HIGIENY JAMY USTNEJ WARTO DODAĆ, ABY RODZICE PAMIĘTALI, ŻE PO WIECZORNYM MYCIU ZĘBÓW I W NOCY DZIECKO NIE POWINNO DOSTAWAĆ ANI POSIŁKÓW, ANI SŁODKICH NAPOJÓW.
Oczywiście. Jama ustna w ciągu dnia też powinna „odpocząć” od jedzenia i przerwy między posiłkami powinny trwać około dwóch godzin. W tym czasie ślina w pewnym stopniu oczyści jamę ustną z resztek pokarmowych i ureguluje pH. U dzieci, które mają już zęby, trzeba pamiętać o tym, że są one stworzone do gryzienia, więc pokarm nie powinien być za bardzo przetworzony. Podawanie dziecku jedynie miękkich pokarmów nie tylko zwiększa ryzyko próchnicy, gdyż miękka konsystencja często idzie w parze z dużą lepkością jedzenia, ale także może być przyczyną wad zgryzu. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, to funkcja żucia i odgryzania stymuluje nasze kości czaszki do rozbudowy.

JAKĄ PASTĘ I SZCZOTECZKĘ WYBRAĆ I JAKA JEST NAJLEPSZA TECHNIKA MYCIA ZĘBÓW?
Szczoteczki dla dzieci powinny mieć główkę wielkości dobranej do wieku. Mogą być to zarówno szczoteczki manualne, jak i elektryczne czy soniczne. Pamiętajmy jednak, że myjąc zęby szczoteczką manualną, należy wykonywać ruchy wymiatające czy dozwolone u dzieci ruchy okrężne. Pasta do zębów powinna mieć dostosowane do wieku stężenie fluoru. Według polskich ekspertów od pierwszego zęba mlecznego do ukończenia szóstego roku dziecko powinno stosować pastę o stężeniu 1000 ppm F, natomiast powyżej szóstego roku życia – pastę o stężeniu 1450 ppm F. Stężenie fluoru w paście można zawsze odczytać na jej opakowaniu.

CZY DZIECI MOGĄ UŻYWAĆ „DOROSŁYCH” PAST DO ZĘBÓW I PŁYNÓW DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ?
Zawartość fluoru w paście dla dzieci powyżej szóstego roku życia powinna być taka sama, jak w tej dla dorosłych (1450 ppm F), jednak pasty „dorosłe” często mają zbyt intensywny smak dla dzieci, dlatego najlepiej dobrać odpowiednią pastę metodą prób i błędów. Wybór past o różnych smakach i kolorach jest przeogromny, należy jedynie zwrócić uwagę na stężenie fluoru. Płukanki do jamy ustnej można u dzieci stosować, gdy dziecko potrafi prawidłowo płukać i wypluwać płyn z jamy ustnej, to jest najczęściej powyżej czwartego roku życia.

CZEMU SŁUŻĄ FLUORYZACJA, LAKOWANIE I LAKIEROWANIE ZĘBÓW?
Fluoryzacja to pokrywanie powierzchni zębów preparatem fluorkowym, aby zwiększyć odporność szkliwa na próchnicę. Tożsame jest z lakierowaniem, gdy lekarz pokrywa zęby lakierem fluorkowym. Lakowanie to zabieg polegający na pokryciu na stałe specjalnie do tego stworzonym materiałem (lakiem) anatomicznych zagłębień na powierzchni zęba, aby zredukować ryzyko powstania próchnicy w tych najsłabszych dla zęba miejscach. Najczęściej dotyczy szóstek stałych – choć nie tylko – gdyż są to stałe zęby najwcześniej pojawiające się w buzi dziecka i z tego powodu są najbardziej narażone na próchnicę ze wszystkich zębów stałych.

Potrzebujesz konsultacji ? Umów e-wizytę.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem