Strona główna / Artykuły

Prof. Bidziński: krwawienia międzymiesiączkowe oraz po menopauzie mogą świadczyć o nowotworze.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz wsparcia?

Umów wizytę

Prof. Bidziński: krwawienia międzymiesiączkowe oraz po menopauzie mogą świadczyć o nowotworze.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz wsparcia?

W większości nowotworów ginekologicznych niepokojące są przede wszystkim nieprawidłowe krwawienia międzymiesiączkowe oraz krwawienia po menopauzie. - Nie należy też bagatelizować utrzymujących się dolegliwości gastrycznych - mówi konsultant krajowy prof. Mariusz Bidziński.

Nie każde takie krwawienie oznacza nowotwór, trzeba jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Mamy wysoką gwarancję skuteczności leczenia wcześnie wykrytych nowotworów ginekologicznych – zapewnia prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.
Specjalista zwraca uwagę, że niektóre nowotwory, takie jak rak jajnika, są trudne do wczesnego wykrycia i mogą się manifestować nietypowymi objawami, często bagatelizowanymi, jak dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Powinny być one szczególnie niepokojące dla kobiet mających w najbliższej rodzinie osoby, które chorowały na raka jajnika lub raka piersi. U tych pacjentek może być większa skłonność genetyczna do tych nowotworów.
Apeluję do kobiet, u których w rodzinie był rak piersi czy rak jajnika, żeby traktowały siebie z większą uwagą i wszelkiego rodzaju problemy żołądkowo-jelitowe konsultowały ginekologicznie. Tego typu objawy mogą bowiem oznaczać wstęp do choroby onkologicznej. Rak jajnika jest często mylony z problemami gastrycznymi. Jeżeli leczenie takich zaburzeń nie przynosi efektu przez 2-4 tygodnie, to należy pójść do ginekologa i sprawdzić, czy coś niedobrego nie dzieje się w podbrzuszu – tłumaczy konsultant krajowy.
Konieczne są też regularne wizyty u ginekologa, podczas których można sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. - Spośród kobiet, które trafiają do Narodowego Instytutu Onkologii z zaawansowanymi nowotworami szyjki macicy, wiele nie było u ginekologa od 10-15 lat – zaznacza.
Dodaje, że warto korzystać również przesiewowych badań profilaktycznych, takich jak cytologia i mammografia. Pozwalają one wcześnie wykryć raka szyjki macicy oraz raka piersi. - Cytologię należy wykonywać między 25. a 59. rokiem życia raz na trzy lata, a mammografię między 50. a 69. rokiem życia raz na dwa lata. Na te badania można się zgłaszać bez skierowania i czekania w kolejce – zachęca prof. Mariusz Bidziński.
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że każdego roku wykrywa się w Polsce około 13 tys. zachorowań na nowotwory ginekologiczne, co stanowi około 15 proc. wszystkich zachorowań na choroby nowotworowe wśród kobiet. Jeżeli potrzebujesz skierowania na badania umów e- wizytę.
W ciągu ostatnich 20 lat ta liczba wzrosła o ponad 3 tys. To niepokojące dane. Mamy też około 7 tys. zgonów, co również stanowi około 15 proc. zgonów z powodu chorób nowotworowych u kobiet”– alarmuje dr hab. n. med. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów oraz Krajowego Rejestru Nowotworów.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem